Ukraynada Eğitim
Erya Group Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri    
 
 

Ukrayna Şehirleri

UKRAYNA’NIN ÖNEMLİ ŞEHİRLERİ

 

Kiev

 

Nüfus

:

2.62 milyon

Kiev Ukrayna'nın başkenti ve Avrupa'nın büyük şehirlerinden biridir. Yaklaşık 1500 yıl önce kurulan şehir Dnipro Nehri'nin kenarında tepelerin üzerinde inşa edilmiştir. Eski bir efsaneye göre Kiev şehri İskandinav kökenli Kyi, Schek ve Khoryv adlı üç erkek kardeş ve onların Lybid adlı kız kardeşleri tarafından kurulmuş ve şehre en büyük kardeş olan Kyi'nin adı verilmiştir.

Alanı

:

827 km2

Kuruluş yılı

:

M.S. 482

Bölge nüfusu

:

1.8 milyon

Bölge alanı

:

28900 km2

 

 

 

 

Kurulduğu andan itibaren Doğu Avrupa'nın gözde ticaret merkezlerinden olmuştur. Bugün Kiev, doğal ve ekonomik kaynakları ile dünyanın dört bir yanından iş adamlarını ve yatırımcıları kendisine çekmektedir. Önemli bir yönetim merkezi olarak Kiev, Ukrayna başkanlı yönetimi, Ukrayna parlamentosunu, bakanlar kurulunu ve devlet kurumlarını bünyesinde bulundurur. Finanssal olarak ise Ukrayna Merkez Bankası, yatırım şirketleri, yabancı finanssal kuruluşlar, borsa kuruluşları ve 220'den fazla ticari banka vardır. Ayrıca 2000 civarında tarihi, kültürel ve mimari eser görülebilir.

 

Odessa

 

Nüfus

:

1.02  milyon

Odessa Ukrayna'nın en büyük liman şehridir. 1794 yılında II. Katerina tarafından kurulmuştur. 19. yüzyılın başlarında tahıl ticareti, tersanecilik ve kaçakçılık merkezi haline gelmiştir. Günümüzde ise şehir Ukrayna’nın Avrupa'ya açılan penceresi ve kültür merkezidir.

Bölge alanı

:

33.300 km2

Bölge nüfusu

:

2.42 milyon

Kiev'e uzaklığı

:

480 km.

 

Şehirde gemi sanayi ve ticaret dışında birçok fuar, sempozyum ve konferans gerçekleştirilir. Odessa'yı bir yılda ziyaret eden kişi sayısı 100.000'i bulmaktadır.

 

Kirovograd

Nüfus              :  239.000 

Bölge  alanı    :  103 km2

Bölge Nüfusu :  1,057,951

 

  Kirovograd  Ukrayna’ nın merkezidir.Kirovograd’ın tarihi St.Elizabeth             Kalesiyle başlar.Bu kale 1754’te Rus Çariçesi Elizabeth’ in emirleriyle yapıldı.Kirovograd 1739’da Belgrad Barış Antlaşmasında Rusya’ya yeni  topraklar eklenmesinde büyük rol  oynadı.Burası  1764’te Elizabeth’in himayesinde merkez sıtatüsüne geldi.Ukrayna’nın ilk tiyatrosu burada yapıldı.Kiev’in güney doğusundadır ve uzaklığı arabayla kiev’e 3 saattir.

 
   
  Diğer Web Sitelerimiz:  
 
www.kievapart.com

www.odessaapart.com

www.kharkovapart.com

www.eryagroup.com